Informacje ogólne o procesie sodowania

Soda jest niezwykle wszechstronnym czyściwem, który może być stosowany przy najtrudniejszych powłokach i najbardziej wrażliwych powierzchniach nie zostawiając przy tym efektu trawionego szkła czy zarysowań. Właśnie ta cecha sodowania sprawia, że doskonale nadaje się do czyszczenia krytycznych elementów, detali i konturów, które muszą zostać zachowane. Soda może być używana bez uszkodzenia lub zniekształcenia metali żelaznych i nieżelaznych (w razie potrzeby uzyskania chropowatości stosuje się sodę o grubszej granulacji).

Sodowanie to metoda na ekologiczne piaskowanie. Soda oczyszczona jest czyściwem nietoksycznym i nie zawiera wolnej krzemionki, nie iskrzy, jest niepalna, nieszkodliwa i bezpieczna dla środowiska.

Przy oczyszczaniu powierzchni architektonicznych, takich jak mury z cegły, klinkieru, kamienia naturalnego, betonu czy budynków z bali drewnianych, można usunąć łączące materiały spoiny i fugi.

Dodatkowo sodowanie można bezpiecznie stosować wokół pomp, uszczelnień, łożysk, a nawet sprzętu obracającego bez powodowania szkód i zacięć.

Proces oczyszczania tą metodą jest wystarczająco delikatny i skuteczny, aby usunąć powłokę bez uszkodzenia podłoża, zarówno w przypadku ciężkich konstrukcji stalowych, jak i wrażliwych na środki czyszczące powierzchni z drewna.

Własności ścierniwa powodują, że cząstka po uderzeniu w obrabianą powierzchnię rozpada się, jednocześnie rozpuszczając się w wodzie lub tworząc zawiesinę. Brak odbić ścierniwa od obrabianej powierzchni i minimalizacja zapylenia przez strumień wody dają następujące korzyści:

  • ochrona osobista operatora sprowadza się do kombinezonu wodoodpornego, okularów, maski przeciwpyłowej i ochronników słuchu,
  • obróbkę można prowadzić w dowolnym miejscu, bez konieczności montowania zasłon, wentylacji itp., a znajdujące się w najbliższym otoczeniu inne stanowiska nie muszą być wyłączane z eksploatacji podczas prowadzenia obróbki.
  • podczas obróbki nie są wytwarzane iskry na stali, z wyłączeniem jednego specyficznego rodzaju ścierniwa (odmiana sody do najcięższych zastosowań). Z tego względu technologia ta może być z powodzeniem stosowana w rejonach zagrożonych wybuchem i pożarem, np. ekologiczne czyszczenie zbiorników paliwowych i olejowych.

Sodowanie          kontra         piaskowanie